Jak získat IT práci v Kanadě

Vratislav Bartonicek
6 min readDec 7, 2020

Během podzimu 2020 jsem na dálku z Čech hledal seniornější vývojářskou práci ve Vancouveru a povedlo se. Cílem tohoto článku je podělit se o získané zkušenosti, které mohou usnadnit hledání IT práce v Kanadě i tobě.

Kanadské oťukávání, aneb Montréal v roce 2018

Na hledání práce jsem se pomalu připravoval už během březnového lockdownu. Začal jsem tvorbou CV dle kanadských zvyklostí a štelováním LinkedIn profilu. Nutno podotknout, že jsem v tu dobu měl už v kapse Port of Entry Letter na jednoroční Open Work Permit v rámci imigračního programu IEC (International Experience Canada), který je známý i jako Working Holiday.

Během letních prázdnin jsem se oťukával s pár společnostmi a postupně získával více informací o kanadském pracovním trhu. Po rozloučení se super lidmi v Apify (mimochodem skvělý startup pro práci v ČR!) jsem se v říjnu pustil do hledání na plné obrátky. Na konci měsíce jsem měl na stole dvě konkrétní nabídky na seniorní Front-End Engineer pozice a 9. listopadu konečně přistál ve Vancouveru.

Příprava

V Kanadě vnímají CV odlišně než my v ČR, a tak platí trochu jiná pravidla. Životopis by kupříkladu neměl obsahovat fotografii ani jiné osobní informace typu pohlaví, národnost atd. (pokud takové informace obsahuje, je dost možné, že bude automaticky vyřazeno z posuzování). Důležitou součástí je Summary — často 2 až 3 věty které shrnují tvé zkušenosti, vzdělání a to co hledáš. Je to první věc, kterou bude recruiter číst a je důležité ho v tomto bodě zaujmout. Určitě doporučuju přes Google najít návody a ukázky kanadských životopisů.

Vedle klasického CV to chce mít vymakaný LinkedIn profil a velkou výhodou je mít aktivní GitHub. Pro inspiraci můžeš mrknout na můj GitHub či LinkedIn a určitě si mě přidej do spojení :-)

Mimochodem komunikovat při hledání práce přes e-mail na vlastní doméně vypadá přeci jenom trošku profesionálněji. Podle Google Analytics i spousta recruiterů koukala na mojí jednoduchou webovou vizitku na stejné doméně, aniž bych někde měl přímý odkaz.

Kromě klasického rozhodování o cílové destinaci si udělej i průzkum, jak vypadá technologická scéna ve vytoužené provincii či konkrétním městě a jak se tam pohybuje platové rozmezí na dané pozici. Obecně tu nejvíc frčí Toronto a Vancouver. Výhodou Vancouveru je teplejší podnebí, hory hned za městem a také stejná časová zóna se San Franciscem.

Kdyžtak mrkni na otevřené pozice u nás v App Annie (Firma ze San Francisca s vývojáři ve Vancouveru, ale berem lidi z celé Kanady, viz pozice s lokací “Remote: AMER region”). Kdyby se ti nějaká pozice zamlouvala, tak určitě dej vědět, rád poradím ;-)

Jak na to

Z vlastní zkušenosti nedoporučuji posílat životopisy skrze kariérní weby jednotlivých firem. Jednak je časově náročné a vcelku otravné psát jeden Cover letter (motivák) za druhým, obzvlášť v kombinaci s nejistotou, zda se vůbec někdo ozve. Druhý a zásadnější důvod je mé pozorování, že odeslaná CV byla často automaticky odmítnuta na základě lokace (=vzdělání a pracovní zkušenosti jinde než v Kanadě), což mi recruiteři potvrdili při dalším kontaktu přes LinkedIn. Nepomohla ani zmínka v CV ohledně mého kanadského Port of Entry letter pro roční Open Work Permit.

Co se mi vyplatilo, je jít na to trošku z jiné strany. Předplatil jsem si na měsíc LinkedIn Premium, abych měl přístup k Insights informacím o jednotlivých společnostech a hlavně (téměř) neomezený přístup k seznamům jejich pracovníků. Když jsem na nějakém kanálu (ať už LinkedIn, Angel.co, Glassdoor, Indeed či přímo na webu firmy) našel pozici, která odpovídala mé představě, na LinkedIn jsem vyhledal zodpovědné lidi za hiring v dané firmě (nejčastěji pozice Technical Recruiter, HR, People Ops či Founder a CTO u menších startupů). Navštívil jsem jejich profil (pokud to nemají zablokované, ukáže se jim notifikace, že jsem na ně čučel) a často je i rovnou pozval ke spojení. Říkal jsem tomu nahazování udičky a překvapivě to mělo velkou úspěšnost. Obvykle hned druhý den (Vancouver má časový posun -9 hodin) jsem měl ve schránce zprávu, že můj profil vypadá zajímavě, že bych mohl být skvělý match pro nějakou konkrétní pozici. Vždy s pozvánkou si co nejdříve zavolat a zjistit o sobě víc.

Výběrové řízení

Nehledě na velikost firmy je první kolo v podstatě všude stejné. Jedná se o půlhodinový hovor (Zoom či Google Meet), kde by ses měl/a představit (ideálně prodat svůj skvělý Summary ze životopisu), ukázat motivaci pro danou firmu (v podstatě to, co bys psal/a v Cover Letter). Člověk na druhé straně velké louže ti něco řekne o své firmě (supr je když mu/jí ještě předtím řekneš, co už všechno víš, udělá to dojem). Často se ptají i na motivaci, proč zrovna Kanada a dané město, jak to máš s work permitem a jak dlouho tam plánuješ zůstat. V tomto úvodním telefonátu se také obvykle ptají na platové požadavky, tudíž je dobré mít už v tuhle chvíli jasnou představu. Určitě se zeptej, jakou strukturu má jejich přijímací řízení, jak dlouho to trvá a kdy se ti ozvou s dalším postupem.

Po úvodním kole následuje jedno či dvoukolové Technical Review. Setkal jsem se s případy, kdy mi po úvodním kole bylo zasláno zadání “domácího úkolu”. Velmi se lišila náročnost jednotlivých zadání, ale často to byla práce tak na 4 hodiny. Co jednotlivá zadání spojovalo, bylo dodržení tech stacku dané firmy. Druhou možností Technical Review bylo kolaborativní programování. Klasický hovor přes Zoom či Google Meet a na druhé straně jeden či dva programátoři, kteří ti zadají úkol (často podobný tomu, co v té firmě budeš dělat) a ty jej přes nějaký online editor (JSFiddle apod.) programuješ, nahlas přemýšlíš nad daným problémem a diskutuješ s nimi řešení. Kromě toho, že lidé na druhé straně vidí a slyší zda umíš, tak je zejména zajímá jak nad tím přemýšlíš, a také jak se s tebou komunikuje (často to bývají tví budoucí kolegové). Obvyklou součásti těchto kol bývá i teoretický check znalostí. V mém případě (Front-End) to byly otázky od základů JavaScriptu (např. let vs. var, closures atd.) po otázky zaměřené na konkrétní framework. Určitě doporučuju si najít podobné seznamy nejčastější otázek jako je github.com/sudheerj/reactjs-interview-questions

Pokud přežiješ technická kola, tak už máš skoro vyhráno. Bude tě čekat jedno či klidně i tři půlhodinová povídání s lidmi typu tvůj budoucí manager, VP of Engineering, VP of People, Founder, CTO atd. Zde je to hodně o tom ukázat motivaci a zapůsobit dobře po lidské stránce. Je to taky prostor pro dotazy ohledně firemní vize atd.

Dalším krokem je “slavnostní” telefonát od recruitera (člověka, který tě provádí celým procesem od samotného začátku), kde ti poblahopřeje k úspěšnému zvládnutí celého procesu a představí ti nabídku spolupráce (Job Offer). Určitě dostaneš několik dnů na rozmyšlenou, takže budeš mít prostor, pokud máš rozjednáno na více frontách :-)

Po přijetí pracovní nabídky budete řešit formální záležitosti, které se týkají samotného nástupu.

Ukázka mého kalendáře při posledním pohovorovém týdnu

Tipy a triky

Nainstaluj si Grammarly, základní verze je zdarma a zvedne ti to úroveň psané angličtiny. Já si i za pár doláčů předplatil Premium, aby má psaná komunikace měla ještě vyšší úroveň.

Na Glassdoor najdeš spoustu informací o konkrétních společnostech — od recenzí bývalých a současných zaměstnanců, přes platový odhad jednotlivých pozic, po užitečné informace o průběhu pohovorů (včetně konkrétních otázek).

Na LinkedIn si nastav lokaci na tvé vytoužené město i v případě, že jsi stále v ČR. Díky tomu, se začneš tamním recruiterům zobrazovat ve vyhledávání talentů a sami tě začnou oslovovat.

Jednu konkrétni pozici si najdi na více kanálech. Často se stane, že na jednom z nich má vyplněné platové rozmezí, což je fajn vědět předem.

Zajímavosti

Jak se v českém IT často říká, že diplom není potřeba, tak pro imigrační účely má velkou cenu. Nabídne ti další možnosti v již tak otevřeném kanadském imigračním systému.

V době pandemické úplně nečekej, že začneš rovnou pracovat z kanclu. Pravděpodobnější je práce na dálku od samotného nástupu. Nicméně má to i výhody. Firmy už nehledají lidi jen ve svém městě nebo provincii, ale často i kdekoliv po Kanadě.

Platí se tu bi-weekly či semi-monthly, což znamená, že ti plat chodí dvakrát do měsíce.

Užitečné odkazy

Skvělý zdroj informací pro lidi mířící do Kanady — moving2canada.com

Česká obdoba webu výše, včetně konkrétních příběhů — jakdokanady.cz/

Oficiální informace — canada.ca/en/services/immigration-citizenship.html

Kalkulačka čisté mzdy v Kanadě — neuvoo.ca/tax-calculator/?iam=&uet_calculate=calculate

Seznam Y Combinatoru startupů — https://www.ycombinator.com/companies/

FB skupiny užitečně pro monitorování aktuální situace a dotazy v rámci komunity
facebook.com/groups/Moving2Canada.IEC.Forum/
facebook.com/groups/513738826235669/
facebook.com/groups/ocanada.iec.discussion.support/
facebook.com/groups/jakdokanady/
A pak dle jednotlivých měst např. facebook.com/groups/Cesi.a.Slovaci.ve.Vancouveru/

Jo a na YouTube také najdeš spoustu zajímavých informací v koukatelné podobě, např. skvělá videa z Vancouveru a okolí od jiného Vráti — youtube.com/c/VratiHornych/videos ;-)

--

--